Na co uważać przy obsłudze aerografu?
Porady modelarskie

Na co uważać przy obsłudze aerografu?

Parafrazując słowa popularnej piosenki: malować każdy może, jeden lepiej, a drugi już ciut gorzej. W przypadku modelarzy umiejętność malowania aerografem jest niezwykle cenna. W końcu jeden mały malunek może zmienić model w coś pięknego lub go obrzydzić. O czym więc warto pamiętać przy malowaniu modelu za pomocą aerografu?

Pośpiech to zły doradca

Modelarstwo, a szczególnie malowanie modeli, nie wybacza błędów i uczy cierpliwości. Zanim więc zacznie się operować aerografem, to należy przygotować sobie odpowiednie stanowisko pracy. Ład sprzyja bowiem efektywnej pracy i minimalizuje ryzyko błędów.

Aerograf należy też obsługiwać powoli i spokojnie nanosić farbę na model. Trzeba pamiętać, że jeden gwałtowny ruch może zniweczyć cały włożony wysiłek. Trzeba też być uważnym przy rozcieńczaniu farby, która powinna mieć odpowiednią gęstość. Dzięki temu aerograf będzie działał płynnie i nie powstaną żadne zacieki.

Jak dbać o aerograf?

Zadbany aerograf może posłużyć przez lata. Zaniedbany szybko stanie się niezdatny do użytku. Po każdym użyciu tego narzędzia trzeba więc je dokładnie wyczyścić. W przeciwnym wypadku zaschnięta farba może spowodować, że urządzenie w przyszłości będzie niezdatne do użytku. Koniecznie trzeba także zapoznać się z instrukcją obsługi i skrupulatnie trzymać się zaleceń w niej zawartych.