Kiedy modelarstwo łodzi było najbardziej popularne?
Historia modelarstwa wodnego

Kiedy modelarstwo łodzi było najbardziej popularne?

Historia żeglarstwa, ale także i tworzenia modeli statków sięga praktycznie początków cywilizacji. Kiedy jednak modelarstwo było najbardziej popularne i czy jest szansa, że także i w dzisiejszych czasach ludzie masowo zajmą się konstrukcję replik statków w skali mikro?

Czy modelarstwo było popularne przez tysiące lat?

Od zarania dziejów ludzie czcili różne zjawiska i postacie, a na świecie powstała wręcz niezliczona liczba wierzeń, mitów i religii. Trudno oczywiście powiedzieć, że statki i ich modele kiedykolwiek było obiektem kultu religijnego, z pewnością jednak traktowano je z ogromnym szacunkiem.

Żeglarstwo w dawnych czasach pełniło bowiem bardzo ważną rolę i gdyby nie ono, to cywilizacja nie rozwijałaby się tak szybko. W starożytnym i średniowiecznym świecie nie było bowiem pojazdów drogowych, pociągów, czy też samolotów. Droga wodna była więc podstawą dalekosiężnej eksploracji świata. To dzięki statkom dochodziło do spotkań pomiędzy różnymi cywilizacjami, a w dodatku były one podstawą handlu i działań militarnych. To więc od tego, jak dobrze funkcjonowała żegluga morska, zależał rozwój, a nawet przetrwanie, wielu cywilizacji.

Dla ludzi żyjących w odległych czasach już samo zobaczenie statku musiało robić ogromne wrażenie. W końcu były to największe ruchome obiekty, jakie dane im było zobaczyć przez całe życie. Statki były więc jednym z największych, jeśli nie największym osiągnięciem technicznym cywilizacji i oddawano im cześć także i w czasie obrzędów religijnych. Nic więc dziwnego, że ludzie zaczęli robić ich modele praktycznie od czasu powstania żeglugi.

Można więc powiedzieć, że modelarstwo łodzi było popularne w różnych cywilizacjach od wczesnego antyku aż po późne średniowiecze. Obecnie wciąż żyje wiele pasjonatów modelarstwa, choć z pewnością nie jest ono tak popularne, jak dawniej. Wynika to z tego, że same łodzie nie są tak ważne, jak w dawnych czasach a współczesna technologia zapewnia dostęp do wręcz nieograniczonych źródeł rozrywki.

Czy modelarstwo będzie coraz bardziej popularne?

Trudno się spodziewać, żeby w dającej się przewidzieć przyszłości pasja modelarska stała się tak popularna, jak była setki lat temu. Warto jednak popularyzować to wspaniałe zajęcie u osób w każdym wieku, a szczególnie u najmłodszych.

Osoby, którym zaszczepi się zamiłowanie do modelowania statków, rozwijają bowiem szereg cennych umiejętności. Modelowanie sprzyja rozwojowi umiejętności manualnych oraz estetycznych oraz poszerza wiedzę historyczną, a nawet zwiększa świadomość współczesnych technologii, które wywierają wpływ na modelarstwo. Dzięki modelarstwu można także popracować nad swoją koncentracją. Przede wszystkim jednak tworzenie modeli statków może być niezwykle przyjemnym zajęciem i w dodatku samodzielnie skonstruowane obiekty są źródłem ogromnej satysfakcji i mogą przez lata zdobić mieszkanie.