Jak zmieniały się modele jachtów?
Modele jachtów buduje się głównie z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że modelowanie ich jest przyjemne i można uzyskać wspaniały efekt a najwspanialsze okazy trafiają do muzeów. Po drugie zaś po to, aby skonstruowanym modelem wziąć udział w wyścigach, które są popularne wśród wielu pasjonatów modelarstwa morskiego.
Jak zmieniały się modele jachtów
Pierwsze modele jachtów były budowane z drewna, na przykład sosny lub cedru, a ich kadłuby wykonywano po prostu przez wydrążenie. Z czasem jednak tę metodę zaczęto uważać za zbyt pracochłonną i wraz z postępem technologicznym w konstruowaniu modeli jachtów coraz częściej zaczęto używać nowych technik oraz materiałów, czyli tworzyw sztucznych.
Jako że modele jachtów zaczęto używać do wyścigów morskich, to z roku na rok są one udoskonalane technicznie, tak, żeby stały się szybsze, lżejsze, stabilniejsze i bardziej zwrotne. Modele tego typu często więc nie są wierną repliką oryginalnych jachtów, ponieważ wtedy byłyby mniej użyteczne w czasie wyścigów. Ich cechą charakterystyczną jest między innymi znacznie większa głębokość, oczywiście w ujęciu proporcjonalnym. Wyścigi modeli jachtów były i są obecnie popularne szczególnie w takich państwach, jak Irlandia, Wielka Brytania i USA, gdzie,ogólnie rzecz biorąc, wiele ludzi pasjonuje się modelarstwem morskim.