Jak nanieść druk na modele?
Przybory modelarskie

Jak nanieść druk na modele?

Wielu modelarzy chce podkreślić wyjątkowość swoich dzieł poprzez nadanie im dodatkowych elementów. Jedni decydują się na zastosowanie malunku, inni zaś stawiają na nanoszenie elementów drukowanych. Jak więc prawidłowo wykonać drugą z tych technik?

Czym jest kalkomania?

Specjalistyczne nanoszenie elementów drukowanych na modele np. statków oraz innych obiektów nosi nazwę kalkomanii. Ta technika jest używana już od setek lat, a w dobie zaawansowanej, współczesnej technologii potrafi ona przynieść niesamowicie korzystne efekty.

W bardzo dużym uproszczeniu kalkomanię można określić po prostu jako zamontowanie druku na modelu. W praktyce osiągnięcie pożądanego efektu wymaga dużej wprawy, wyczucia i zastosowania właściwych narzędzi.

Jak nanieść kalkomanie?

Jak to bywa w przypadku każdego procesu związanego z konstruowaniem i modyfikowaniem modeli, do naniesienia kalkomanii należy się dokładnie przygotować i wszystko mieć przemyślane. Naturalnie trzeba tutaj być pewnym tego, jaki element i w którym miejscu chce się nanieść na model.

Chcąc osiągnąć estetyczny efekt, należy mieć przy sobie kilka narzędzi od samej naklejki, po nożyczki, wodę destylowaną i inne elementy zalecane przed producenta. Należy bowiem pamiętać, że nie ma tylko jednej słusznej metody nanoszenia kalkomanii, która sprawdzi się w absolutnie każdym przypadku.

Koniecznie należy także odpowiednio przygotować powierzchnię, na której kalkomania ma być nałożona. Powinna być czysta i możliwie najbardziej płaska. W tym celu użyć można np. dedykowany temu lakier. Oczywiście jednak nie zawsze jest możliwe osiągnięcie zupełnie płaskiej powierzchni, co może mieć miejsce np. w przypadku chęci nasienia naklejki na elementy łączące. Wtedy to jednak pracę należy przeprowadzać z zachowaniem szczególnej ostrożności. Przydać może się tu specjalny płyn, który wniknie w zagłębienia i stworzy równą powierzchnię. Po zakończeniu pracy zaleca się także zakonserwowanie efektów np. poprzez użycie specjalistycznego bezbarwnego lakieru.