Do czego służy aerograf?
Przybory modelarskie

Do czego służy aerograf?

Chcąc mieć jedyny w swoim rodzaju model na świecie, można na niego nanieść precyzyjne ręczne malunki. W tym celu należy się zaś posłużyć aerografem. Czym jednak jest to narzędzie i jak je prawidłowo użyć ?

Czym jest aerograf?

Historia aerografu sięga XIX wieku; był wtedy używany w różnych celach. Jeszcze przed nastaniem ery komputerów stosowano go np. do retuszowania zdjęć. Mimo tego, że w dawnych czasach aerografy były prymitywne, to doświadczonym artystom po godzinach pracy udawało się bardzo skutecznie zmieniać obrazy przedstawione na zdjęciach.

Aerograf stosuje się także jako swoisty substytut prac lakierniczych, np. w przypadku malowaniu obrazów na motorach,. Aerograf to bowiem narzędzie do precyzyjnego ręcznego malowania obiektów płaskich oraz trójwymiarowych poprzez umiejętne rozpylenie farby. Jego użycie przynosi zaś świetne efekty, ponieważ doskonale i równomiernie pokrywa on malowaną powierzchnię. Sam aerograf przypomina z wyglądu mały pistolecik albo duże pióro, a jego cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Zasada jego działania opiera się zaś na wykorzystaniu różnicy ciśnień i użycia sprężonego powietrza.

Jak korzystać z aerografu?

Umiejętne użycie aerografu potrafi zmienić standardowy model np. łodzi, w prawdziwe i niepowtarzalne dzieło sztuki i niektórzy zawodowi artyści specjalizują się właśnie w aerografii. Z pewnością jednak do uzyskania naprawdę dobrych efektów trzeba nabrać doświadczenia, a także posiąść odpowiednią wiedzę.

Duże znaczenie ma także wybranie odpowiedniego sprzętu i elementów pomocniczych. Skorzystać można więc np. ze specjalnie dobranych szablonów, dzięki którym dużo łatwiej jest namalować wybrany kształt. Wielkie znacznie ma także rodzaj użytej końcówki, a więc jej szerokość oraz kształt. Należy zwrócić uwagę również na utrzymanie odpowiedniej odległości dyszy aerografu od malowanego elementu. Zanim pierwszy raz użyje się aerografu na modelu, warto przetestować jego działanie np. na kartce papieru. Błędne zastosowanie tego urządzenia może bowiem nawet nieodwracalnie oszpecić daną konstrukcję. Trzeba też pamiętać, że farba z aerografu po nałożeniu na model może mieć nieco inny odcień niż pierwotnie.

Samo użycie aerografu jest jednak bardzo proste. Wystarczy posiadać to narzędzie z uzupełnionym zbiornikiem farby i użyć spustu rozpylającego. Zamiast jednak używać tego narzędzia w sposób spontaniczny, lepszym pomysłem jest dokładne przemyślenie tego, co i gdzie się chce namalować. Dobrze jest także przemyśleć sam jego zakup, a w szczególności to, z jakich materiałów jest on wykonany. Dobry aerograf stworzony na bazie wysokiej jakości stali może bowiem posłużyć znacznie dłużej niż najtańsze egzemplarze.