Czy warto postawić na modelarstwo kartonowe?
Wbrew pozorom modelarstwo to bardzo rozległa dziedzina sztuki. W historii modelarze używali zaś przeróżnych materiałów, od drewna i kości słoniowych do plastiku i stali. Współcześnie wielu ludzi stawia zaś na prostotę i wybiera karton. Co więc warto wiedzieć na temat modelarstwa kartonowego?
Czy modelarstwo kartonowe jest popularne?
Wydawać by się mogło, że w czasach zaawansowanej technologii, tworzyw sztucznych i modeli sterowanych falami radiowymi, używanie kartonu w modelarstwie nie jest zbyt powszechne. W rzeczywistości sytuacja jest wręcz przeciwna; karton i inne pochodne papieru są powszechnie używane przez modelarzy na całym świecie. W Polsce także jest wielu maniaków modeli z kartonu, którzy prezentują swe obiekty między innymi w czasie zlotów modelarzy. Na ten materiał warto zaś postawić przynajmniej z kilku powodów:
- Prostota – chcąc modelować np. kartonowe statki, nie trzeba posiadać ogromnej ilości specjalistycznych materiałów. W zasadzie wystarczy nożyk, materiał, klej, farba oraz zdolności manualne i kreatywność.
- Plastyczność materiału – pochodnymi papieru można w odpowiedni sposób manipulować aby uzyskać wręcz dowolny kształt. Karton też można dużo łatwiej obrobić, na przykład skrócić, niż tworzywa sztuczne.
- Szeroka dostępność – karton to materiał, który można znaleźć wszędzie bez żadnych problemów.
- Ekologiczność – wykorzystanie kartonu ma mniej szkodliwy wpływ na środowisko niż tworzywa sztuczne.
- Niska cena – modelarstwa kartonowe na ogół jest zdecydowanie najtańsze.
Modelarstwo kartonowe ma więc wiele zalet, a ze względu na prostotę i niskie koszty daje ogromne możliwości do eksperymentowania.
Jak jest specyfika modelarstwa kartonowego?
Z kartonu można wykonać niemal takie same modele jak z innych materiałów. W przypadku modelarstwa wodnego trzeba jednak pamiętać o tym, że stworzone obiekty mogą pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną i nie nadają się do puszczania na wodę.
Warto też pamiętać, że modele stworzone głównie na bazie kartonu można także urozmaicić za pomocą innych materiałów. Na przykład elementy miedziane mogą posłużyć jako budulec dla masztu statku, a kadłub łodzi można wyszpachlować i pomalować.