Budowanie modeli – pasja, hobby czy może coś więcej?
Każde dziecko bez wyjątku i niezależnie od płci uwielbia budować, tworzyć, układać, łączyć ze sobą pasujące elementy. Niektórym latoroślom ta pasja zostaje na dłużej, więc próbują swoich sił w budowaniu modeli z plastiku lub kartonu.
Istnieje kilkanaście kategorii modelarstwa. Najpopularniejsze jest modelarstwo redukcyjne. Jak wspomniano powyżej, jest to budowanie modeli z gotowych, plastikowych elementów fabrycznych, które skleja się i maluje. Można także korzystać z wydrukowanych zestawów kartonowych. W zależności od zaawansowania modelarza istnieje możliwość budowania z kupionych części lub samodzielne tworzenie modelu na podstawie zdjęć i planów oryginału.
Skala modelu, czyli o co w tym wszystkim chodzi?
Zestawy modelarskie mogą mieć różne skale. Skala mówi nam o tym, jak bardzo model został zmniejszony w stosunku do oryginału. Dwie liczby ze skali są współczynnikiem, który informuje o tym, ile jednostek rzeczywistego przedmiotu jest równych jednej jednostce w modelu.
• 1:1 – model o identycznych proporcjach, co oryginał.
• 1:10 – każdy wymiar modelu jest pomniejszony 10 razy.
W zależności od kategorii modelarskiej występują różne skale, między innymi: dla modeli samochodów 1:24; dla modeli lotniczych 1:32, 1:48 oraz 1:72; dla modeli wojskowych 1:35 lub 1:48. Modele statków to zupełnie inna historia, mamy tutaj do czynienia z wieloma możliwościami, co wiąże się z tym, iż wymiary prawdziwych statków są ogromne.
Kategorie modelarskie, czyli w czym mogę wybierać?
Modelarstwo redukcyjne to po prostu przedstawienie przedmiotu we właściwym stosunku pomiędzy modelem a oryginałem. Tworzone również po to, żeby pokazać relacje pomiędzy poszczególnymi elementami, bez potrzeby budowania kosztownych pełnowymiarowych prototypów.
Modele samolotów
Miniatury samolotów bezzałogowych, repliki istniejących aeroplanów lub prototypy wymyślonych maszyn. Takie modele możemy podwieszać u sufitu lub ustawiać na półkach. Materiały, z jakich buduje się w tej kategorii to plastik, drewno, pianka, włókno szklane itp.
Modele samochodów
Po prostu miniaturowe samochody, ciężarówki, autobusy, motocykle itd. Ulubiona zabawka wszystkich małych i troszkę większych chłopców. Ponieważ nie można postawić wyraźnej kreski pomiędzy modelami samochodów a samochodami zabawkowymi dla dzieci, trudno rozgraniczyć te dwa rodzaje. Kolekcjonowanie miniaturowych autek rozpoczęło się w latach 70-tych XX wieku.
Modele statków
Modele statków w skali… przeróżnej! Ten rodzaj modelarstwa pochodzi z czasów starożytnych, kiedy to transport wodny dopiero się rozwijał i ludzie potrzebowali prototypów, żeby sprawdzać swoje teorie w praktyce.
Modele figurek
Przedstawienie postaci człowieka, zwierzęcia, potwora, bohaterów biblijnych i mitologicznych oraz innych stworzeń. Ogromne pole do popisu. Od postaci historycznych, z jak najdokładniejszym odwzorowaniem nawet takich rzeczy jak obuwie czy nakrycie głowy, aż po bohaterów fikcyjnych np. z filmów lub gier.
Modele kartonowe
Modelowanie z papieru, tektury, płyty pilśniowej. Początkowo chodziło o tanie modelowanie – do pracy potrzebny był jedynie papier, nożyk i klej. Po drugiej wojnie światowej nastąpił ogromny wzrost zainteresowania tego rodzaju modelarstwem. Obecnie przeżywa swój renesans za sprawą drukarek 3D, które umożliwiają tworzenie własnych projektów od zera.
Modelarstwo już dawno zmieniło się w coś więcej niż tylko hobby. To raczej sposób na życie, a także sport, rywalizacja, świetna zabawa a przede wszystkim nauka cierpliwości i pokory.