Kleje modelarskie
Przybory modelarskie

Kleje modelarskie

Sklejanie modeli wymaga użycia kilku przyborów. Duże znaczenie mają tu oczywiście łączenia, a więc i klej. Co więc warto wiedzieć na jego temat w przypadku konstruowania modeli łodzi i innych wodnych modeli?

Jaki klej używa się w modelarstwie morskim?

W modelarstwie morkim używa się kleje łączące elementy bez ingerencji w ich strukturę oraz takie, które minimalnie rozpuszczają styki. Obecne kleje do modelarstwa są jednak bardzo podobne do tych stosowanych w innych celach. Warto jednak pamiętać, że nieumiejętne użycie kleju może odbić się bardzo negatywnie na estetyce. Dlatego też zawsze warto stosować klej zgodnie z zaleceniami w instrukcji.

Właściwe łączenie elementów ma bowiem ogromne znaczenie w przypadku modelarstwa morskiego. W końcu wiele modeli tego typu ma być przystosowanych do tego, by można je było puścić na wodzie.

Wybór konkretnego rodzaju kleju jest zależny głównie od rodzaju materiałów, które mają zostać sklejone. W przypadku części plastikowych zwykle używa się kleje inwazyjne, które rozpuszczają miejsca łączenia. Jeśli okleja się elementy konstrukcyjne, to często korzysta się z klejów adhezyjnych, gdy zaś chce się skleić styropian w modelu, to zwykle należy wybrać klej cyjanoakrylowy. Szczególną uwagę należy zwrócić przy sklejaniu elementów przezroczystych. Wtedy to należy wybrać kleje o jak najmniejszym stopniu inwazyjności, które także są przezroczyste. W przypadku niektórych części można nawet skorzystać z uniwersalnego kleju superglue.

Jak widać typów kleju, jak i rożnych materiałów w modelu jest bardzo dużo. Chcąc więc prawidłowo skleić model, niemal zawsze trzeba użyć kliku różnych produktów klejących.

Jakie znaczenie ma gęstość kleju do elementów plastikowych?

W modelarstwie amatorskim do części plastikowych najczęściej używa się klejów o wysokim poziomie gęstości, ponieważ są one szeroko dostępne i zwykle tanie. Zwykle kupuje się je pod postacią tubek, z których po prostu wyciska się klej na elementy mające być ze sobą połączone. Trzeba mieć jednak świadomość, że kleje o wysokiej gęstości zwykle jest trudno precyzyjnie aplikować, dlatego też trzeba to roić z dużą starannością.

Dla uzyskania lepszych wyników użyć można klei o średniej gęstości, które na elementy nakłada się np. poprzez użycie igły lub pędzla. Jeszcze lepszym pomysłem może się okazać użycie kleju o konsystencji wodnistej.

Jak prawidłowo sklejać modele?

Z jednej strony modelarstwo uczy pokory i perfekcyjne sklejenie modeli jest możliwe dopiero po dojściu do odpowiedniej wprawy. Z drugiej strony każde kolejne sklejanie elementów wymaga innego podejścia, w tym oczywiście wybranie odpowiedniego rodzaju kleju.

Oczywiście nawet laik działający w pośpiechu jest w stanie skleić części modelu. Jeżeli jednak chce się uzyskać dobry efekt, to należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze podczas klejenia trzeba zachować wysoki poziom koncentracji, a przed rozpoczęciem sklejania trzeba upewnić się, jakie elementy i w jakim miejscu chce się ze sobą połączyć. Po drugie należy sprawdzić jak długo i w jaki sposób należy przytrzymać sklejane części, aby klej zadziałał prawidłowo. Należy też pamiętać o bezpieczeństwie i o tym, że opary kleju mogą być niebezpieczne.